”Ben çocuklara inanıyorum.Bu yüzden umutluyum.Ben çocuklara inanıyorum.Bu yüzden de mutluyum!”

10 Mart 2015 Salı

TDK'dan bir evham daha!
Faiz Cebiroğlu

TDK (Türk Dil Kurumu)'dan bir evham daha! Türk Dil Kurumu'na göre, ”müsait” sözcüğünün anlamı: ”1. Uygun, elverişli. 2. Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın).” oluyormuş!

İnsan, gerçekten, utanıyor. Dil ve diller adına utanıyor. İnsan, soramadan edemiyor: Abartmacı ve uydurmacı Türk Dil Kurumu, bu tanımı nereye ”dayandırarak” yapabiliyor? Türk Dil Kurumu, bu ”evhamı” niye niçin, nasıl yapabiliyor?

Bu notum; abartmacı, uydurmacı ve evhamcı Türk Dil Kurumu'na, bir kelime dersi olsun. Türk Dil Kurumu, ”müsait” kelimesinin karşılığı ne, bunu da öğrensin:

Müsait” kelimesi, Arapçadır : مساعد ( mosá'd) oluyor. Yardım eden. Yardımcı. Destek veren. Bu mastar'dan şimdiki zaman ile geçmiş zamanı anlatan iki kelime çıkıyor: ساعد (sá'ada): Yardım etti ve يساعد (yusá'adu): Yardım ediyor. Musait, sözcüğünün anlamı budur. Müsait: Yardımcı demektir.

Peki, Türk Dil Kurumu, hiç sıkılmadan, Müsait sözcüğünü nasıl ve neye dayandırarak: ”Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın).” olarak tanımlayabiliyor? İlginç olan da, kadının parantez içerisine alınmasıdır. Bakınız:

Eyyy Türk Dil Kurumu, bu evhamları nereden buluyorsunuz?

Bu mudur dil kurumu olmak?

İşiniz, gücünüz, insanları yanıltmak için midir, eyyy Türk Dil Kurumu?

Görünen o ki, Türk Dil Kurumu, bir ”musaide” ihtiyacı var! Bunu da, buradan dil uzmanlarına duyurmuş olduk...

İnsan, gerçekten utanıyor. İnsan, ”cehaletle” ”cüreti” birbirine karıştıracak duruma düşen , Türk Dil Kurumu adına utanıyor.

Yazık. Çok yazık. Türkiye'nin her alanında, bir ”cehalet devrini” yaşadığını görmek, hem yazık, hem de, insan gelişim tarihi açısından acıdır.1 yorum:

Adsız dedi ki...

Türk Dil Kurumu: ”müsait” kelimesinin anlamında yer alan kadın ifadesine gelen tepkilerin haklı olduğunu belirterek, bu kelimenin ikinci anlamının sözlükten çıkarıldığını” açıkladı.